Trtnelem
Werewolfchief 2006.07.12. 16:00
skor, kor, Kzpkor, A reconquista, jkor, Spanyol hdtsok, A birodalom hanyatlsa, A legjabb kor, 1975 utn
skor
- Az Ibriai-flsziget slakosai
kor
Mivel ppen Eurpa s Afrika kztt helyezkedik el, a Pireneusi-flsziget mindig is klnbz trzsek s civilizcik meghdtsnak clpontja volt. A rmaiak i.e. 3. szzadban rkeztek, de kt tovbbi szzadba kerlt mire leigztk a flszigetet. A rmai jog, nyelv s szoksok fokozatosan az let rszei lettek.
Kzpkor
A vizigt korszak
409-ben Hispnit megtmadtk a germn trzsek, s 419-re megalaptottk a vizigt kirlysgot. A nyugati-gtok 711-ig uralkodtak, amikor is a muzulmnok tkeltek a Gibraltr-szoroson s gyzedelmeskedtek Roderik, az utols gt kirly felett. 714-re az arab hadsereg az egsz flszigetet elfoglalta, kivve Spanyolorszg szaki hegyes vidkeit. A dl-spanyolorszgi (Al-Andalz, ahogyan az arabok neveztk) muzulmn megszlls kzel 800 vig tartott. Ez alatt az id alatt a mvszetek s tudomnyok virgoztak, j termnyeket s mezgazdasgi technikkat vezettek be, palotkat, mecseteket, iskolkat, kerteket s nyilvnos frdket ptettek. 722-ben Covadongnl, Spanyolorszg szaki rszn, a vizigt kirly, Pelayo vezetsvel egy kis hadsereg az arabokat els veresgkkel sjtotta. Szimbolikusan ez a csata jelentette a Reconquista, Spanyolorszg keresztny visszahdtsnak kezdett.
A reconquista
A 13. szzad vgre Kasztlia s Aragnia a keresztny Spanyolhon kt legersebb kirlysgv ntte ki magt, s 1469-ben egyeslt Izabella (Kasztlia hercegnje) s Ferdinnd (Aragnia trnrksnek) frigyvel. A katolikus uralkodkknt ismert pr egyestette egsz Spanyolorszgot. 1478-ban megalaptottk a knyrtelensgrl hres spanyol inkvizcit, kivgezve s elzve ezzel tbb ezer zsidt s nem keresztnyt. 1482-ben megostromoltk Granadt s 10 vvel ksbb az utols arab kirly is megadta magt, beteljestve ezzel a reconquistt. 1492-ben Izabella s Ferdinnd - az inkvizci hatsa alatt - rendelkezst adott ki a spanyolorszgi zsidk kizsrl (expulsin), amelyet mg ebben az vben vgrehajtottak.
jkor
- A spanyol birodalom fnykora
Spanyolorszg hatalmas birodalmat ptett ki az j Vilgban, Kolumbusz 1492-es amerikai partraszllsa utn. Arany s ezst ramlott a spanyol pnzes ldkba Mexikbl s Perubl, miutn a hdtk fldeket szereztek Kubtl Bolviig. Spanyolorszg monopolizlta a kereskedelmet az j gyarmatokkal, s a vilg egyik leghatalmasabb nemzetv vlt. m ez a protekcionizmus htrltatta a kolnik fejldst s egy sor kltsges hbort eredmnyezett Anglival, Franciaorszggal s Hollandival.
Az jvilgba megindult a spanyol konkvisztdorok hada. A portuglokkal ellenttben a spanyolokkal az jvilgban mr gyarmatokat hoztak ltre, nem elgedtek meg a partvidk meghdtsval. A konkvisztdorok alkirlysgokat hoztak ltre, amelyek urai kizrlag a spanyol kirlynak tartoztak felelssggel. Elsknt Hernando Cortez vezetett hadjratot a mexiki aztkok ellen (1519), majd Pedro de Alvarando 1523-ban a majkat hdtotta meg. 1531-ben Francisco Pizzaro a perui Inka Birodalmat dnttte meg. A hdtk hallatlan technikai flnye, valamint a jrvnyok nyomn az slakossg alig 15-20 szzalka maradt letben
1808-ban I. Napleon seregei behatoltak az orszgba s a spanyol korona mindinkbb elvesztette gyarmatai felett az uralmat. Egy madridi felkelst kveten a spanyolok sszefogtak, s t ven t tart fggetlensgi hbort vvtak a francik ellen. 1813-ban a francia haderket vgleg kiutastottk, s 1814-ben VII. Ferdinnd visszakerlt a spanyol trnra. Ferdinnd, 20 ves uralkodsa alatt, visszalltotta az inkvizcit, ldzte a liberlisokat s a konzervatvokat, korltozta a szlsszabadsgot, a spanyol gazdasg pangott, az amerikai gyarmatok pedig elnyertk fggetlensgket. A vgzetes 1898-as spanyol-amerikai hbor a Spanyol Birodalom sszeomlst jelentette. Spanyolorszg veresget szenvedett egy sor tengeri csatban, ami Kuba, Puerto Rico, Guam s a Flp-szigetek, a spanyolok utols tengerentli gyarmatnak elvesztst eredmnyezte. Spanyolorszg gondjai tovbb fokozdtak a 20. szzad els felig. 1923-ban, amikor az orszg a forradalom kszbn llt, Miguel Primo de Rivera llamcsnyt hajtott vgre s 1930-ig katonai dikttorknt kormnyozta Spanyolorszgot. 1931-ben XIII. Alfonz, az utols kirly elmeneklt az orszgbl. Msnap kikiltottk a msodik Spanyol Kztrsasgot, amely hamarosan a bels konfliktus ldozatv vlt.
A legjabb kor
- A spanyol polgrhbor s a Franco-diktatra (1936 - 1975)
Amikor 1936-ban republiknus rendrk meggyilkoltk az ellenzki nacionalistk vezetjt, Jos Calvo Sotelot, a hadsereg j indokot tallt, hogy megdntse a kormnyt. A rkvetkez polgrhbor alatt (1936-39) a nacionalistk szleskr katonai s pnzgyi tmogatst kaptak a nci Nmetorszgtl s a fasiszta Olaszorszgtl, mg a megvlasztott republiknus kormny csak az orosz segtsgre s kisebb mrtkben az rtelmisgiekbl, mvszekbl, rkbl s a politikailag elktelezettekbl ll Nemzetkzi Brigdokra tmaszkodhatott. A fasizmus fenyegetsnek ellenre Anglia s Franciaorszg megtagadta a republiknusok tmogatst. 1939-re a Franco ltal vezetett nacionalistk megnyertk a hbort, ami tbb mint 350 000 spanyol hallt kvetelte. Franco 35 ves diktatrjt kveten a gazdasgi blokdoknak ksznheten Spanyolorszg elszigeteldtt, kizrtk a NATO-bl, az ENSZ-bl, s a gazdasgi recesszik is mly nyomokat hagytak. Ez az llapot egszen az 1950-es vekig tartott, amikor a turizmus fellendlse s az Amerikval kttt nemzetkzi szerzds elteremtette a rg vrt pnzalapot, hogy az orszg jra kt lbra llhasson. Az 1970-es vekre Spanyolorszgnak volt a leggyorsabban fejld gazdasga egsz Eurpban. Franct, 1975-ben bekvetkezett halla utn Juan Carlos, XIII. Alfonso unokja kvette. Juan Carlosszal a trnon, Spanyolorszgban a diktatrt felvltotta a parlamenti demokrcia.
1975 utn
Spanyolorszg 1986-ban csatlakozott az Eurpai Unihoz. 1992-ben, amikor Barcelona adott otthont az olimpiai jtkoknak, Sevilla az Expo92-nek s Madridot kiltottk ki Eurpa Kulturlis Fvrosnak: Spanyolorszg jra reflektorfnybe kerlt. 1996-ban a konzervatv kormny kerlt hatalomra, amelyet a nem ppen karizmatikus Elton John-rajong Jos Mara Aznar, a hajdani adellenr fia vezetett. A jelenlegi szocialista kormny vezetje Jos Luis Rodrguez Zapatero.
|