Hrek : Hetven ve trt ki a spanyol polgrhbor |
Hetven ve trt ki a spanyol polgrhbor
Kzel harminc v utn megtrni ltszik a „feleds egyezsge” Spanyolorszgban: a polgrhbor kitrsnek hetvenedik vfordulja alkalmval mintha egyre nyltabban beszlne a szenvedsekrl s a traumkrl mindkt fl. A spanyol kormny most a levltrakat is teljesen megnyitn, hogy a mlt feldolgozsa megkezddhessen.
1975-ben, Franco hallt kveten Spanyolorszgban egy klns egyezsg szletett, amely sokak szerint nagyban hozzjrult az tmenet bks mivolthoz: megfogadtk, hogy a diktatra s az azt megelz polgrhbor rmtetteirl nem beszlnek. A hallgatsi fogadalmat a Franco-diktatrt elvet konzervatvok s a szocialistk egynteten elfogadtk, mondvn egy sikeres s demokratikus Spanyolorszg csakis nyugalomban s bkben fejldhet ki. A spanyol polgrhbor kpe olyannyira elevenen lt mg kzel negyven vvel a kitrst kveten is, hogy az elit inkbb a jtkony feledsben, semmint a fj s nehezen megvalsthat igazsgttelben hitt.
Hivatalos megemlkezs nlkl
Csakhogy gy tnik, mindennek eljn egyszer az ideje. ppen ma hetven ve trt ki az a polgrhbor, amely egyes becslsek szerint kzel flmilli ember erszakos hallt kvetelte, s amelyben tulajdonkppen egyltaln nem volt gyztes fl. Mind a felkelst kirobbant Franco tbornok emberei, mind a civil lakossg, mind pedig a kztrsasgprti baloldaliak kzl egyformn szedte ldozatait az rtelmetlen vronts. Radsul Franco hatalomra kerlst kveten, a polgrhbor lezrultval is kivgeztetett mg tvenezer embert.
A hozztartozk elvesztse s a knszenvedsek, amelyeket egymsnak okoztak, mindkt oldalnak ugyanannyira fjt(n)ak. Br az utbbi idben Spanyolorszg egyre tbbet foglalkozik a polgrhbor trtnseinek feldolgozsval, hivatalos ceremnia nem lesz a szomor vforduln. A folyamat kzel t ve indult meg, amikor is a kztrsasgprti ldozatok leszrmazottai civil kezdemnyezsek rvn megprbltk felkutatni tmegsrban elhelyezett felmeniket. A csaldok clja annyi volt mindssze, hogy szleik, nagyszleik mlt nyughelyet kaphassanak. A Franco-prti ldozatok mr a tbornok diktatrja elejn megkaphattk a vgs tisztessget, Franco ellensgeitl azonban megtagadtk a temetst.
Nmi elrelps
A civil kezdemnyezseket kveten most mr a spanyol kormny is lpni prbl a mlt feldolgozsnak krdsben: kzel hrom vtizedes hallgatst kveten a lehet legtbb levltrat meg kvnjk nyitni a kutatk s nagykznsg eltt, hogy a trtnszek a polgrhborrl pontos kpet adhassanak a jv nemzedknek. A megnyitand archvumok kztt nemcsak llami kezelsben lv intzmnyek lennnek, a magnarchvumokra is vonatkozna a trvny, ahogy a klfldi vonatkoz iratok is igen sok fontos dolgot tartalmazhatnak.
Az emigrciba vonult kztrsasgprtiak feljegyzsei, a szovjet kapcsolatokrl rulkod levelek mellett a Nemzetkzi Vrskereszt iratai is sok mindenrl rulkodhatnak majd, hiszen ez utbbi szervezet aktvan rszt vett mindkt oldal sebesltjeinek elltsban. Spanyolorszg egyik leghresebb egyetemi vrosban, Salamanca-ban pedig egy olyan kutatkzpontot hozna ltre a spanyol kormny, amely a polgrhborval kapcsolatos minden iratot egy helyre gyjtene ssze.
Vitatott emlkm
A leghevesebb vitt azonban Franco tbornok srhelye vlthatja ki: az elkpzelsek szerint a sremlket, ahol a dikttor mellett nemcsak a falangista mozgalom alaptja, Jose Antonio Primo de Rivera nyugszik, hanem igen sok nvtelenl eltemetett kztrsasgprti s jobboldali katona is, a megbkls emlkmvv alaktank t. A sok nvtelen halott, akiket egy helyre temettek el, akr valban szimbolikus ert adhatna a megbklshez, m sokak szerint ehhez egyelre mg tl kevs id telt el, az idsebb generci szmra pedig inkbb a megoszts, semmint a megbkls aktusa lenne az emlkm funkcijnak megvltoztatsa.
|
Franco sremlke
| A The Guardian cm brit napilap kt tllt idz beszmoljban: egyikjk szerint Franco nem magnak ptette az emlkmvet, hanem azoknak, akik Spanyolorszgrt haltak meg, akik megakadlyoztk, hogy a szovjetek kezbe kerljn az orszg. Ezzel szemben Carmen Arrojo, akit kztrsasgprtisga miatt Franco brtnbe vetett, azt mondja: az emlkm mr nmagban is provokci, hiszen a helyn egykoron koncentrcis tbor llott, amelyet radsul a fogva tartott kztrsasgprtiak knyszermunkja rvn ptettek fel. „Az emlkmvet t kell alaktani mzeumm, hogy Franco rmtetteit mindenki megismerhesse” – nyilatkozta Arrojo a The Guardian-nek.
Mrtrr nyilvntsok
Spanyolorszgban kisebb ellenllst vltott ki az is, hogy misszis ltogatst kveten XVI. Benedek ppa kzel msflszz ldozatot kvn mrtrr nyilvntani, akik a polgrhbor sorn igaz katolikusknt haltak meg. Trtnszek szerint kzel tzezer katolikus papot, testvrt s apct ltek meg a kztrsasgprtiak 1936 s 1939 kztt, csakhogy a katolikus egyhzban igen sokan mg ma is Franco dikttor tmaszt ltjk.
A Vatiknban egybknt ppen a mlt hnap vgn jelentettk be: megnyitjk a vatikni archvum azon rszeit, amelyben az 1922 s 1939 kztti iratokat troljk. XVI. Benedek ppa ezzel II. Jnos Pl akaratt teljesti be, noha a kritikusok szerint XII. Pius szerepre ezekbl az iratokbl nem fog fny derlni. Annl tbbet vrnak azonban Spanyolorszgban az aktk megnyitstl: azt remlik, hogy a spanyol polgrhbor j aspektusaira derlhet fny a vatikni levltr rszleges megnyitst kveten.
|