Miguel de Cervantes
Cervantes - s fkppen a Don Quijote - risi hatst gyakorolt a vilgirodalomra. A „bskp lovag” alakjt a vilg minden tjn ismerik...
Miguel de Cervantes Saavedra (1547. szeptember 29. - 1616. prilis 23.) kalandos let spanyol regny- s drmar, klt, Don Quijote figurjnak megalkotja, a spanyol irodalom taln legismertebb kpviselje. Hrneve szinte teljes mrtkben a La Mancha lovagjrl rt portrjn alapszik, ms munki kevsb jelentsek. Mr letben nemzetkzi elismertsgnek rvendett – Shakespeare is olvasta regnyt – ennek ellenre szegny emberknt halt meg.
Ifjsga
Miguel de Cervantes Saavedra nehz s kalandos lete Alczar de San Juan kisvrosban kezddtt. Kisnemesi csaldban szletett, desapja gygyszersz s sebsz volt. desanyja, Leonor de Cortinas ht gyermeknek adott letet, akik kzl Miguel volt a negyedik. Az r gyermekkora sorn bejrta az orszgot (jrt Valladolidban, Crdobban s Sevillban is), mikzben apja munkt keresett. Madridban a humanista Juan Lpez de Hoyos tantotta 1568 - 1569 kztt, majd Rmba utazott Guilio Acquavita szolglatban, aki 1570-ben bboros lett (msok szerint meneklnie kellett, mivel megvdoltk, hogy prbajban meglt egy ptmestert).
Katonai plyn
Ugyanebben az vben csatlakozott Cervantes a Npolyban gylekez, Oszmn Birodalom ellen indul spanyol hajhadhoz. Rszt vett a lepanti csatban, ahol megsrlt s rkre lebnult a bal keze. Az r nagyon bszke volt a dicssges gyzelemben vllalt szerepre, innen kapta ragadvnynevt: el manco de Lepanto (Lepanto rokkantja). Egy ideig Sziclia szigetn, Messinban lbadozott, majd miutn felplt, folytatta katonai karrierjt.
1575-ben btyjval, Rodrigval hajra szllt, s az El Sol (A Nap) nev hajn elindult Spanyolorszg fel. A glyt azonban kalzok kertettk hatalmukba Arnaute Mami vezetsvel, aki Algrba szlltotta a fivreket rabszolgnak. Rodrigt 1577-ben kivltottk, m a mrok gy gondoltk, hogy Miguel rtkesebb fogoly, mivel fontos szemlyisgek (kztk Don Juan de Austria, lepanti gyztes) ajnlleveleivel bszklkedhetett. Csaldja s a trintitrius lovagrend csak t v rabsg utn tudott elegend pnzt sszegyjteni a kivltsra. Cervantes kzben tbbszr megprblt megszkni, m mindig sikertelenl.
Kalandok Spanyolorszgban
Az 1580-ban 500 escudrt szabadon engedett Cervantes visszatrt Madridba, ahol ideiglenesen rosszul fizetett hivatali llsokat vllalt. 1584-ben felesgl vette a nla 18 vvel fiatalabb Catalina de Salazar y Palaciost, egy jmd paraszt lenyt. A frigy gyermektelen maradt, noha Cervantesnek mr volt egy lnya (Isabel de Saavedra) egy sznsznvel (Ana Franca de Rojas vagy Ana de Villafranca) fennll korbbi viszonybl. Isabel a hztartsban dolgozott cseldknt, m csapodr letmdjval sok gondot okozott apjnak. Cervantes rajtuk kvl mg desanyjval s kt meg nem hzasod lnytestvrvel lakott egytt.
Az 1580-as vek vgn elhagyta felesgt, a kvetkez hsz vben pedig, mondhatni, nomd letmdot folytatott: dolgozott felvsrl gynkknt a spanyol Armada szmra, de adszed is volt. Ilyen minsgben csdbe jutott, majd legalbb ktszer (1597; 1602) bebrtnztk pnzgyi szablytalansgok miatt. ltalban gy tartjk, hogy Cervantes rtatlan volt, csak a hltlan feladat ldozata lett.
1596 s 1600 kztt elssorban Sevillban lt, 1604-ben Valladolidba, III. Flp udvara kzelbe kltztt, 1606-ban pedig vgleg letelepedett Madridban. Tovbbra is pnzgyi gondok gytrtk, radsul amikor egy Gaspar de Ezpeleta nev nemesembert hallosan megsebestettek az r hza eltt, bebrtnztk azzal a gyanval, hogy kze volt a gyilkossghoz. 1616-ban halt meg, hrom nappal azutn, hogy befejezte a Lemos grfjnak ajnlott regnyt, mely a Los Trabajos de Persiles y Sigismunda (Persiles s Sigismunda hstettei) cmet viselte.
Irodalmi munkssga
Lsd mg: Don Quijote
Cervantes Andalziban kezdett rni 1580-ban. Els drmjban, a Los Tratos de Argel cm darabban a mr fogsgban szerzett tapasztalatait dolgozta fel. Cervantes kzlsei alapjn 20-30 drmt rhatott, de csak kt msolat maradt fenn. Els fontosabb mve a Galatea cm bukolikus romnc volt (1585), ami azonban nem keltette fel a kznsg rdekldst, gy annak ellenre, hogy tbbszr meggrte, nem rta meg a folytatst (errl mg a Don Quijotban is rt). Darabjain tl jelents verses alkotsa volt a Viaje del Parnaso cm allegria (1614), amelyben jindulat, m meglehetsen unalmas ttekintst nyjt kortrsai mvszetrl. Cervantes tisztban volt vele, hogy nincs nagy klti tehetsggel megldva - a ksbbi genercik is hasonlan gondolkodtak rla. A Novelas Ejemplares (1613, Vlogatott novellk) cm ktete taln legjobban sikerlt kisprzai mveit tartalmazta.
A hagyomny szerint a Don Quijott (teljes cmn: Az elms nemes Don Quijote de La Mancha) Argamasilla brtnben rta La Mancha grfsgban. Az r szndka az volt, hogy minl egyszerbb nyelvezet regnyben kpet adjon kora trsadalmrl, kzben pedig megfricskzza a rendkvli npszersgnek rvend lovagregnyeket s pikareszkeket. Amikor a regny els rsze 1605-ben megjelent, Cervantes nagy elismertsgre tett szert - ami azonban csak kevss ltszott meg anyagi helyzetn, radsul a kor legnagyobb befolyssal br drmarja, Lope de Vega is krhoztatta t. A knyv msodik rszt 1615-ben adta ki annak hatsra, hogy egy r mr megalkotta a npszer els rsz folytatst. Mindezt bele is rta az els modern regnynek tekintett mvbe.
Cervantes hagyatka
Cervantes - s fkppen a Don Quijote - risi hatst gyakorolt a vilgirodalomra. A „bskp lovag” alakjt a vilg minden tjn ismerik. Rengeteg alkott megihletett a m, hatsa kimutathat tbbek kztt Sir Walter Scott, Charles Dickens, Flaubert, Herman Melville, Dosztojevszkij s James Joyce mvszetn. Jorge Luis Borges novellt rt egy Pierre Menard nev rrl, aki gondos eltanulmnyok utn szrl-szra megrta a Don Quijott.
|