Folyók
Werewolfchief 2006.07.12. 14:04
Garonne, Douro, Guadalquivir, Guadiana, Minho, Tajo
Garonne
A Garonne (katalánul Garona) folyó Spanyolország és Franciaország területén.
Nevének eredete
A folyó latin neve Garumna ami az óokszitán (a baszk nyelv rokona) kar főnév, és a kelta -onna képző összeállásából származik, jelentése köves folyó.
Földrajzi adatok
A Garonne Spanyolország területén, Katalónia tartományban, a Pireneusokban ered 1870 méter magasan. Majd északnyugatnak, később ászakkeletnek folyik Toulouse-ig, és újból északnyugatnak Bordeaux városáig, ahol beömlik a Gironde-ba. A Dordogne folyóval együtt képezik a Gironde-ot, amely a Vizcayai-öbölbe torkollik. A hossza 647 km, közepes vízhozama 700 m³ másodpercenként. A vízgyűjtő terület nagysága 55 000 km².
Megyék és városok a folyó mentén
Mellékfolyói a Tarn, Ourse, Neste, Salat, Pique, Ariège, Touch, Hers-Mort, Save, Arrats, Volp, Louge, Dropt, Gers, Arize, Baïse, Gat mort, Jalle de Blanquefort, Ciron, Gimone és a Lot.
A Garonne torkolatánál levő Gironde megye borospincéiben palackozzák a világ legdrágább borait.
Óceánjáró hajókkal Bordeaux-ig (35 km) hajózható. A Canal du Midi csatornán keresztül össze van kötve a Földközi-tengerrel.
Douro
A Douro (spanyolul Duero) Portugália egyik nagy folyója, Spanyolországban ered. A felső folyásánál termő szőlőből készül a híres portói bor. Portonál ömlik az Atlanti-óceánba tölcsértorkolattal. Teljes hossza 850 km. Nevének jelentése „aranyos” (D'ouro).
Guadalquivir
A Guadalquivir a második leghosszabb folyó Spanyolországban, hossza 666 km, vízgyűjtő területe kb. 50 000 km².
A név eredete
A folyó neve az arab Wadi al-Kabir kifejezésből ered, amelynek magyar jelentése: 'a nagy folyó'. A rómaiak előtti időszaktól a muszlim invázióig a neve Betis volt (manapság Magyarországon a sevillai Real Betis labdarúgó csapat nevéből ismert).
Folyása
Az ún. Betikai-Kordillerákban (Sierra de Cazorla) ered, majd Córdoba és Sevilla után, Sanlucar de Barrameda közelében a Cádizi-öbölnél torkollik az Atlanti-óceánba. A delta mocsarainak neve Las Marismas.
Guadiana
Guadiana (arabul Wadi Ana, latinul Anas, spanyolul Guadiana, portugálul Guadiana vagy Odiana) az Ibériai-félsziget egyik leghosszabb folyója. Spanyolországban ered Toledotól 80 km-re délre,a Sierra Morena lejtőin. Két szakaszon is természetes határt képez Spanyolország és Portugália között. Hossza 778 km, vízgyűjtője 67 000 km². Ayamontenál torkollik a Cadizi-öbölbe, és itt vízhozama 70 m³ másodpercenként.
Harminc mellékfolyója közül jelentőséggel bír a Cigüela és a Zújar.
Fontosabb városok a folyó mentén Badajoz és Merida.
A folyó homokzátonyos,így teljes hosszából mindössze 68 km hajózható Mértola portugál városkáig.
Minho
A Minho (spanyolul Miño) folyó az Ibériai-félsziget északnyugati részén.
Spanyolországban, Galicia tartományban ered 600 m magasságban, La Coruñától 70 km-re keletre, a Serra de Meira hegységben, és Caminhánál torkollik az Atlanti-óceánba. Hossza 340 km.
Több víztároló is épült a folyón. Fő mellékfolyója a Sil. Az utolsó 80 km-en természetes határt képez Spanyolország és Portugália között.
Fontosabb városok a folyó mentén Lugo, Ourense és Tui.
Tajo
A Tajo (latinul Tagus, spanyol nevén Tajo, portugálul Tejo) az Ibériai-félsziget leghosszabb folyója. Spanyolországban, az Ibériai-hegységben, a Garcia forrásnál ered és Portugália területén, Lisszabonnál ömlik az Atlanti-óceánba. Körülbelül 1038 km hosszú, amiből 716 km Spanyolország, 275 km Portugália és 47 km a két ország közti határ része. Mind Spanyolország, mind Portugália egyik legfontosabb folyója. Vízgyűjtő területe 81.000 km2.
A Vasco da Gama-híd a Tejón Lisszabonban
Folyómenti városok
Spanyolországban
Portugáliában
- Abrantes,
- Santarém,
- Vila Franca de Xira,
- Alverca do Ribatejo,
- Sacavém,
- Lisszabon (tölcsértorkolat, kikötő)
|