Hírek : Valencia - "A család az a hely, ahol az ember méltósággal jön a világra" |
Valencia - "A család az a hely, ahol az ember méltósággal jön a világra"
A spanyolországi Valencia neve a közelmúltban összeforrott egy 41 emberéletet követelő metrókatasztrófával. A tragédia után azonban egy olyan találkozó helyszíne volt a város, ahol a Családok V. Világtalálkozóját tartották – XVI. Benedek pápa részvételével.
Mély fájdalommal hallottam a valenciai metróbaleset hírét, amely sok családot tölt most el gyásszal. Imádkozom az elhunytak örök nyugodalmáért, és arra kérem az Urat, hogy küldje el vigasztaló Lelkét azoknak, akik szeretteik elvesztése miatt sírnak” – állt abban a pápai üzenetben, amelyet a szentatya a találkozó előtt történt szerencsétlenség nyomán küldött.
Gyásszal kezdődött
A családtalálkozó résztvevői is csatlakoztak a gyászhoz, több helyütt és több időpontban szerveződtek spontán megemlékezések, imádságok. A családtalálkozó részét képező pasztorálteológiai kongresszust pompa nélkül nyitották meg.
A július 4-7-ig tartó rendezvényen a családok helyzetéről, feladatairól fejtették ki gondolataikat a neves előadók.
Kinek kell engedelmeskedni?
A Hittani Kongregáció prefektusa, William Levada bíboros előadásában hangsúlyozta: a keresztény embereknek elsősorban Istennek kell engedelmeskedniük, nem az embereknek. A hívők kötelessége, hogy amennyiben a törvények szemben állnak az erkölcsi renddel, az alapvető emberi jogokkal és az evangélium tanításával, akkor ne kövessék azokat. Azok az ember alkotta törvények, amelyek Isten akarata ellen valók, jogtalanok és egyben igazságtalanok – hangsúlyozta a Kongregáció prefektusa.
A bíboros emlékeztetett arra, hogy a férfi és a nő szövetségére épülő házasság Isten akaratából és a természet rendjéből következik, és a társadalom alapja. Az Egyház mindig ezt vallotta és vallja ma is – fogalmazott William Levada.
A fogantatás problematikája – mikortól?
Julián Herranz bíboros, a Pápai Törvénymagyarázó Tanács prefektusa előadásában szintén azt emelte ki, hogy a férfi és a nő szövetségén alapuló, és az utódok vállalására kész házasság a társadalom alapsejtje. Ez nem egyszerűen az egyház állítása, sokkal több annál: antropológiai valóság, amelyet a több mint kétezer éves görög-római hagyomány is mindig hangsúlyozott.
A tudomány is megerősíti az Egyház tanítását arról, hogy az emberi élet a fogantatás pillanatában kezdődik – mondta Julián Herranz bíboros. Ezt – minden gazdasági és politikai érdek ellenére – el kell ismerniük és szem előtt kell tartaniuk a politikai élet, a jog és a törvényhozás felelős személyiségeinek.
Nagy a keresztény családok felelőssége
Toledo érseke, Antonio Cañizares sajnálatát fejezte ki, hogy ma a család sok helyen nem tudja betölteni azt a feladatot, hogy a hit továbbadásának a helye legyen. Ennek okát az érsek a hit válságában jelölte meg. Mint mondta, a hit válsága és a család válsága egymással összefüggő folyamatok. Ebben a helyzetben a keresztény családoknak nagyobb a felelősségük, mint valaha – hangsúlyozta a toledói érsek. Sok család elbátortalanodik, nem érez elég erőt ahhoz, hogy a feladatot magára vállalja, inkább másokra bízza a gyermekek nevelését és oktatását. Ám ebben a széttöredezett társadalomban éppen a család a legfontosabb hely, az ember-lét első és legfontosabb iskolája.
XVI. Benedek: Hitelesen tegyetek tanúságot!
A pápa hangsúlyozta: látogatásával arra kíván figyelmeztetni, hogy a házasságra épülő családoknak nagyon nagy szerepük van az Egyház és a társadalom építésében. Az Egyház nem tehet mást, minthogy hirdesse: a család Isten terve szerint létrejött intézmény, amely felelősséggel tartozik Istennek. A családnak mint intézménynek a családi élet örömét és felelősségét kell képviselnie az őt körülvevő világban
Benedek pápa a Családok Világtalálkozójának záró szentmiséjén Valenciában több mint egymillió ember előtt beszélt a keresztény család, valamint a férfi és nő közötti felbonthatatlan házasság fontosságáról.
A család az a hely, ahol az ember méltósággal jön a világra, ahol felnövekszik és fejlődik – hangsúlyozta a pápa a Valencia futurista stílusú vásárterületén felépített oltárnál tartott szentmisén. Nyomatékkal emelt szót a relativista szabadságfelfogás ellen. „Jelen kultúránkban az ember a társadalmi életet szubjektív és változó igények szerint akarja alakítani, s eközben nincs tekintettel az emberi méltóságra és felelősségre.” Ezzel szemben minden ember „elidegeníthetetlen kötelességekkel és jogokkal” rendelkezik, hangsúlyozta. Nyomatékosan szólt a szülők elidegeníthetetlen jogáról gyermekeik nevelését illetően. Joguk és kötelességük, hogy gyermekeiket bevezessék a társadalmi életbe, s fejlesszék felelősségtudatukat és erkölcsös szabadságukat.
A pápa felszólította a keresztény szülőket, hogy hitelesen tegyenek tanúságot hitükről és reményükről. Az evangélium üzenetét „igen világosan és hitelesen” kell közvetíteni. „A szülői odafigyelés és szeretet tapasztalata alapozza meg az emberi érlelődést, amely a másokkal és Istennel való közösségre vezethet.”
A nagyszülőknek és a család többi tagjának is ki kell venniük részüket a hit továbbadásában. A család „nemzedékek közössége és az örökségül kapott hagyományok garanciája” – mondta a pápa.
A pápa spanyolul elmondott beszédét egyetértésük jeleként többször szakították félbe tapssal a jelenlévők. Becslések szerint a szentmisén mintegy 1,2 millióan vettek részt. Az előző este tartott ünnepélyes esti virrasztás után több tízezren töltötték az éjszakát a szabadban, a vásárterületen. A pápa valenciai látogatása a szabadtéri szentmisével véget ért, onnan egyenesen a repülőtérre ment, majd rövid búcsúceremónia után visszatért Rómába.
***
Benedek pápa valenciai levele a spanyol püspökökhöz
„Örömmel a szívemben mondok hálát az Úrnak, hogy pápaként eljöhettem Spanyolországba, és részt vehettem a Családok Világtalálkozóján Valenciában. Szeretettel köszöntelek benneteket, e szeretett ország püspökeit, megköszönöm nektek, hogy eljöttetek, és azt a sok erőfeszítést, amelyet ennek az eseménynek az előkészítéséért tettetek. Különösen is elismerem Valencia érsekének és segédpüspökeinek hatalmas munkáját azért, hogy ez az egész Egyház számára nagy jelentőségű esemény gyümölcsöző legyen, s hozzájáruljon ahhoz, hogy a családok, megújulva, ismét a szeretet, az élet és a hit szentélyeivé váljanak.”
„Mint tudjátok, nagy figyelemmel követem a helyi egyház eseményeit, hiszen a mély keresztény gyökerekkel rendelkező Spanyolország oly nagy mértékben járult hozzá a hitről való tanúságtételhez és a hit elterjesztéséhez a világ számos más részén, és továbbra is ez a hivatása. Tartsátok elevenen ezt a lelkületet, amely elkísérte a spanyolok életét történelmük során, hogy folytatódjék, táplálva és élettel telivé téve népetek lelkét.”
„… A korunkat jellemző gyors szekularizáció olykor még a keresztény közösségek belső életét is sújtja. Hirdessétek továbbra is fáradhatatlanul, hogy ha nem vesszük figyelembe Istent, ha úgy teszünk, mintha nem létezne, vagy ha a hitet a magánszférába szorítjuk vissza, aláássuk az emberről szóló igazságot, és ez elzálogosítja a kultúra és a társadalom jövőjét. Ezzel szemben, ha tekintetünket az élő Isten felé fordítjuk, aki szabadságunk és az igazság biztosítéka, egy új emberiség előfeltételeit teremtjük meg. A világnak ma különösen szüksége van arra, hogy hirdessük Istent, és tanúságot tegyünk róla, mivel Isten a szeretet, s ezáltal az egyetlen fény, amely megvilágítja a világ sötétségét, erőt ad az élethez és a cselekvéshez (vö. Deus caritas est, 39).”
„Nehéz pillanatokban vagy helyzetekben emlékezzetek a Zsidókhoz írt levél szavaira: ’fussuk meg kitartással az előttünk levő pályát. Emeljük tekintetünket a hit szerzőjére és bevégzőjére, Jézusra, aki a rá váró öröm helyett elszenvedte a keresztet, nem törődött a gyalázattal, és … ne lankadjatok, és bensőleg el ne csüggedjetek’ (12,1–3). Hirdessétek, hogy Jézus ’a Krisztus, az élő Isten Fia’ (Mt 16,16), akinél az „örök életet adó tanítás” van (Jn 6,68), és fáradhatatlanul beszéljetek a világnak reménységetek okáról (vö. 1Pt 3,15).”
„Az evangélium hirdetésében a teljes közösség lelkületével híveitek keresztény tudatát a valóság számos olyan szempontjára irányítottátok, amelyek olykor felkavarják az Egyház életét és az egyszerű hívek hitét. Lelkipásztori tervetek középpontjába az Oltáriszentséget állítottátok, hogy ’annak szívéből kiindulva újítsátok meg a keresztény életet, mivel ha beljebb hatolunk az eucharisztikus misztériumba, Isten szívébe lépünk be.’ Az Eucharisztiában megvalósul ’az a központi átalakulás, amely képes valóban megújítani a világot’ (Marienfeld, 2005. augusztus 21).”
„Püspöktestvéreim, arra buzdítalak benneteket, hogy őrizzétek meg és növeljétek testvéri szeretetközösségeteket, amely tanúságtétel, és annak az egyházi közösségnek példája, amelynek az egész rátok bízott keresztény népben uralkodnia kell. Imádkozom értetek és Spanyolországért. Imádkozzatok értem és az egész Egyházért! Kérem a Szűzanyát, akit oly nagy tisztelet vesz körül országotokban, hogy oltalmazza és kísérje lelkipásztori szolgálatotokat, s nagy szeretettel adom rátok apostoli áldásomat.”
Valencia, 2006. július 8.
XVI. Benedek pápa
(A Családok VI. Világtalálkozójának Mexikóváros ad otthont 2009-ben. A hírt Benedek pápa jelentette be a valenciai családtalálkozót lezáró ünnepi szentmisén. A családok világtalálkozóját háromévente rendezik meg.)
|