Hírek : 10 millió éves, ép csontvelőt találtak Spanyolországban
10 millió éves, ép csontvelőt találtak Spanyolországban
Ritka lelet, 10 millió éves, fosszilizálódott béka és szalamandra csontvelő került elő Spanyolországban
Egy kutatócsoport 10 millió éves, fosszilizálódott béka- és szalamandra-maradványokból ép csontvelőt vont ki. Ez az első eset, hogy fosszilizálódott csontvelőre bukkantak és csak a második olyan felfedezés, melynek során lágyszövet került elő. 2005 júniusában egy csapat jó állapotban fennmaradt, vörös vérsejteket talált egy T. Rex lábcsontjában. (Fotó: M.E. McNamara/Geology)
Az épségben fennmaradt lágyszövet betekintést enged az ősállatok fiziológiájába, melyet csak a fennmaradt csonttöredékekből nem lehet tökéletesen összerakni. Ha például a kutatók csontvelőt találnának dinoszaurusz maradványokban, azzal olyan vitákat lehetne eldönteni, hogy az őslények hideg- vagy melegvérűek voltak-e.
Bár a talált béka- és szalamandra fajok régen kihaltak, ám azon családok, melyekhez az ősállatok is tartoztak, ma is élnek. Az állati maradványokat Spanyoloroszág Teruel-provinciájában találták meg. Ezen a helyen valamikor egy mély tó terpeszkedett. A kutatók azt gyanítják, hogy a kétéltű-csontok egyfajta védelmező mikrokörnyezetet teremtettek, mely megakadályozta, hogy a baktériumok beszivárogjanak és elrothasszák a szöveteket.
A felfedezés reményt adott a kutatóknak, hogy talán más területeken és más fajoktól is - főleg emlősöktől - előkerülhetnek lágyszövetek - mondja Maria McNamara kutató, aki kihangsúlyozta, hogy a kétéltű csontvelőt teljesen más környezetben találták meg, mint ahonnan a T. Rex lágyszövet előkerült. (Fotó: M.E. McNamara/Geology)
Az is elképzelhető, hogy a már kiásott fosszíliák is tartalmaznak lágyszövetet, ám eddig senki nem figyelt fel rájuk, mivel a szövet észleléséhez szét kell törni a csontokat, ehhez pedig kevés múzeum járulna hozzá. A kutatók jelenleg tesztelik a kétéltű-csontvelőt, hogy megfigyelhessék, a DNS vagy egyéb, szerves molekulák is fennmaradtak-e.